Ujawniono najnowszy raport TEA! Duże zmiany!

W ostatnim czasie został opublikowany najnowszy raport TEA dotyczący parków wodnych, rozrywki oraz muzeów na całym świecie. Niepokojący wydaje się być fakt, iż odwiedzalność w parkach rozrywki w porównaniu z zeszłym rokiem spadła. To pierwszy od wielu lat wynik na minusie!

W prowadzonych od ponad 10 lat badaniach, co roku można zaobserwować wzrost odwiedzalności, jednak w tym roku dobra passa się odwróciła. W wielu parkach na świecie odwiedzających było mniej niż w roku 2015. Niezmiennie na szczycie rankingu pozostaje Magic Kingdom w USA z wynikiem ponad 20 milionów odwiedzin. Natomiast największe straty odnotował Ocean Park w Hong Kongu (-18,8%); Disneyland w Paryżu (-14,2%) oraz Disneyland w Hong Kongu (-10,3%). Jednak nie wszyscy zanotowali spadek. Spore powody do zadowolenia może mieć Universal Studios w Hollywood, gdzie odnotowano wzrost aż o 13,9%. Chimelong Ocean Kingdom również zyskał ponad 10% zwiedzających, tak jak Lotte World w Korei Południowej.

Top 25 parków rozrywki na świecie ( fot. raport TEA)

Dużo lepiej sytuacja wygląda w parkach wodnych. Tutaj również bez zmian z poprzednim rokiem króluje Chimelong Water Park z wynikiem nieco ponad 2,5 miliona odwiedzin. Najbardziej może szokować wynik chińskiego Wuhu Fantawild Water Park, który wskoczył do pierwszej dwudziestki ze wzrostem aż 44,6% w stosunku do 2015 roku. O Bardzo dobrym wyniku może mówić również Atlantis Water Adventure w Indonezji (+14,4%) oraz dobrze nam znany Tropical Island w Niemczech (+13,1%).

Top 20 parków wodnych na świecie (fot. raport TEA)

Największe zmiany zaobserwujemy w muzeach. W tej kategorii mamy zmianę na miejscu lidera. Dotychczas zaszczytne miejsce zajmował Luwr w Paryżu, ale w wyniku olbrzymiego spadku aż o 14,9%, znalazł się na trzecim miejscu rankingu. Nowym najchętniej odwiedzanym obiektem muzealnym zostało Chińskie Muzeum Narodowe, które odnotowało wzrost o 3,6%. Z pewnością na tle innych wyróżnia się Tate Modern w Londynie, które może się pochwalić wynikiem o 23,9% większym niż w ubiegłym roku.

Top 20 muzeów na świecie (fot. raport TEA)


Źródło: TEA Raport