Testing Attractions Europa,NEWS Muminki doczekały się swojego muzeum w Finlandii!

Muminki doczekały się swojego muzeum w Finlandii!Chyba  większości z dorosłych dziś osób w dzieciństwie towarzyszyły sympatyczne postacie zwane Muminkami. Większość wieczorynek  nie mogła się odbyć bez bajek właśnie z nimi. Jednak mało kto wie, że pochodzą one z Finlandii. To właśnie w ich rodzinnym kraju powstało specjalne muzeum poświęcone tylko i wyłącznie Muminkom, a dokładniej w mieście Tampere na południu kraju.

Koncepcja Muzeum Muminków zrodziła się w 1986 roku, kiedy Tove Jansson zdecydowała się przekazać dzieło Muminków do Muzeum Sztuki w Tampere. Autorka czując, że stworzyła coś ponadczasowego, chciała znaleźć przytulny dom dla Muminków, który będzie dostępny dla każdego fana czarujących bohaterów. Archiwum Muminków zawierało ponad 2000 rysunków i akwarel oraz wiele magicznych modeli, w tym pięciopiętrowy dom o wysokości ponad trzech metrów, który został zbudowany w latach 70 ubiegłego wieku. Ze zbiorów powstała wystawa, która przez 30 lat bywała w różnych miejscach.

Muzeum Muminków (fot. moomin.com)

Bajkową ekspozycją zaczęło interesować się coraz więcej osób, aż zaczęto pracować nad samodzielnym muzeum dla Muminków. Okazało się, że w Tampere Hall (największym centrum handlu i kultury w krajach skandynawskich) będzie przeprowadzany wielki remont i znajdzie się miejsce idealne dla całej kolekcji. Przez ponad 3 lata pracowano nad zupełnie nowym muzeum, aż w końcu 17 czerwca 2017 roku otworzyło swoje podwoje. Pierwszego dnia zanotowano 3000 odwiedzających. Od tego czasu zagląda tu około 1000 gości każdego dnia, na których czeka ogromna liczba zbiorów opatrzona licznymi opisami, ekranami multimedialnymi oraz tabletami.


Źródło: blooloop

 

 

 

Tagi: , , , , ,